muzyka.mysliwska.pl Polski Związek Łowiecki
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobre rady dla początkujących konkursowiczów
Autor Wiadomość
barczysty 

Wysłany: Czw Mar 01, 2012 11:20 am   Dobre rady dla początkujących konkursowiczów

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

Jako, że planuję wybrać się na swój pierwszy konkurs mam prośbe do bardziej doświadczonych konkursowiczów. Czy macie jakieś dobre rady dla początkujących. Nie myślę tutaj o sprawach czysto technicznych jak umiejętność grania. Ale słyszałem rózne opowieści np.; o odejmowaniu punktów za brak brązowego obuwia itp. Czy niezbędny jest mundur myśliwski czy wystarczy ładny schludny ubiór mysliwski. Jak sie przygotowujecie do konkursu na kilka dni przed a jak w dniu konkursu. Na co szczególnie szanowne jury zwraca uwagę, itp. itd

Bardzo dziękuję i pozdrawiam

Jasiu

Wysłany: Czw Mar 01, 2012 12:27 pm   

Witam
po pierwsze radzę spokojnie i ze zrozumieniem przeczytać "Regulamin konkursów", w każdej zakładce dotyczącej danego konkursu znajdziesz takowy - ale w zasadzie zawsze jest taki sam:) tam m.i.n. doczytasz że sygnalista powinien być ubrany w mundur, strój łowiecki lub jeździecki - ale oczywiście nikt Ci nie odejmie punktów jeśli założysz spodnie i koszulę moro - ważne aby strój był schludny no i konieczne jest nakrycie głowy....ale na Twoim miejscu skupiłbym się raczej na stronie muzycznej:) za wygląd zewnętrzny możesz otrzymać maksymlnie 30 pkt., pzostałe 270 musisz wytrąbić...
Jak się przygotować? Migur mawia cytując Atrura K. że na wysęp musisz być przygotowany na 200 %, 100 na tremę i 100 na granie:)
moja rada to konkretnie pograć kilka dni przed konkursem, dzień przed konkursem pograć leciutko lub wcale, rano w dniu przełuchań nie lecieć skoro świt trąbić (niepotrzebnie się zmęczysz, a i możesz poddenerwować innych uczestników konkursu - którzy wczoaj długo się witali:) ) ja zwykle rozgrywam się gdy do mojego występu jest 10-20 min - ale w czasie rozegrania TEŻ NIE WOLNO PRZESADZIĆ - masz się rozgrzać a nie zmęczyć...
warto też zwłaszcza dla początkujących trębaczy - nie słuchać przesłuchiwanych przed Tobą ( człowiek latwo się nakręca)....ale sam zobaczysz że tak naprawdę na konkursach różnie to wszystko wychodzi - w czasie rozgrzewki wszystko wychodzi...a na scenie sam zobaczysz:)
przekonasz się że na konkursach panuje naprawdę świetna atmosfera - gdy podejdziesz i poprosisz o pomoc - nikt nie odmówi - jurorzy również nie gryzą - na pewno każdy udzieli Ci odpowiedzi na palące Cię pytanie
a jak złapiesz bakcyla... zjedzisz cały kraj
powodzenia i DO ZOBACZENIA

TAXUS 

Wysłany: Czw Mar 01, 2012 3:34 pm   

Z mojego doświadczenia - po za tym co Jasiu już napisał o trenowaniu przed konkursem, rozgrywaniu się przed występem i słuchaniu występujących przed mną, oraz o nie baniu się pytania bardziej doświadczonych w tej rzeczy sygnalistów, nie rzadko, którzy zaliczyli już wiele konkursów warto być z kimś znajomym - najlepiej paroma osobami. To pozwala trochę się oderwać od stresu przed samym występem. Niektórym pomaga spożycie jakiegoś zacnego trunku (tylko bez przesady - to dla odprężenia delikatnego tylko :P )

Co do tremy - każdy to znosi inaczej. Dla większości i tak pierwszy raz jest tym najcięższym. Z każdym kolejnym graniem będzie z tym coraz lepiej i jak "zarazisz" się tym to ciężko będzie przestać - sam początkowo byłem sceptyczny do konkursów jednak jak się raz spróbowało to się gra dalej :P

Powodzenia i zobaczenia:-)

barczysty 

Wysłany: Pią Mar 02, 2012 3:43 pm   

Czyli można walnąć w gaźnik przed konkursem uff. Kamień spadł mi z serca. A co z zestawami utworów do grania? Kiedy są losowane? I ile czasu jest na przygotowanie? Każdy ma swoje czy wszyscy grają to samo?

TAXUS 

Wysłany: Pią Mar 02, 2012 4:21 pm   

Jest to w regulaminie konkursów.

Zestawy sygnałów obowiazkowych zazwyczaj są podawane na tydzień przed konkursem - tu jeśli chodzi o kategorie sygnałów myśliwskich (wyjątek to klasa dziecięca D gdzie graja 2 wybrane przez siebie sygnały). Trochę inaczej jest z klasą muzyki myśliwskiej (zespoły MB). Na "Wojskim" jeden sygnał jest obowiązkowy a pozostałe 2 dowolne. Na konkursach regionalnych zazwyczaj wszystkie 3 są dowolne.

.p.s. z tym "waleniem w gaźnik" radzę nie przesadzać ;P

Jasiu

Wysłany: Pią Mar 02, 2012 5:29 pm   

co do "smarowania usteczek" - różnie ludzie reagują - ale najczęściej pół piwka "rozluźnia psychikę" a całe "wiąże język w supeł" :mrgreen: więc ja osobiście radzę prohibicję przed występem...zobaczysz że piwko które czeka na Ciebie po brawurowym wykonaniu konkursowego zestawu smakuje całkiem całkiem :lol:
TAXUS pamiętasz czasy gdy na "Wojskim" zestawy losowano w czwartek wieczorem? chociaż tradycją w Augustowie jest to że sygnały losowane są w dniu konkursu po odegraniu "Powitania"
Pozdrawiam

TAXUS 

Wysłany: Sob Mar 03, 2012 6:42 am   

oj Jasiu obawiam się, że do pamiętania czegoś takiego jestem zbyt młody ;P <rotfl>

barczysty 

Wysłany: Sob Mar 03, 2012 2:02 pm   

Dzięki za rady. Troche mnie pocieszyliście bo się stresowałem. Teraz tylko trenować a później wywiady, wizyty w zakładach pracy itp.

TAXUS 

Wysłany: Sob Mar 03, 2012 4:42 pm   

A w którym to konkursie planujesz wziąć udział?

barczysty 

Wysłany: Nie Mar 04, 2012 8:41 pm   

Myślę o Niepołomicach. Dużo znajomych w Krakowie więc doping by był. A i mjejsce super na spędzenie weekendu. Tylko słyszałem, że bardzo wysoki poziom grających.

Zobaczymy

TAXUS 

Wysłany: Nie Mar 04, 2012 8:46 pm   

Chyba nie przesadzę mówiąc, że po za Wojskim to jeden z największych konkursów w kraju :-) Ja właśnie w Niepołomicach podczas 1go konkursu debiutowałem solo :-)

Blazej Chmielewski 

Wysłany: Śro Mar 07, 2012 8:16 pm   

barczysty - masz szansę na wersję I. Czyli grasz sobie jak chcesz, ile chcesz, co chcesz przed konkursem, a podczas niego jesteś przede wszystkim na spotkaniu towarzyskim. Występ będzie tylko krótkim "wyskokiem na scenę", a jak Ci nie pójdzie, to nic wielkiego, bo przecież towarzycho czeka z zimnym pyfkiem..

Wersja druga jest smutniejsza i musisz popytać tzw. "łowców" jak to się robi żeby wygrać..

A moja propozycja:

Na dwa tygodnie przed występem biorę się za uczciwe granie co drugi dzień przez godzinę (w tym jedna przerwa 10 min na dymek i zastanowienie się nad babolami, które zrobiłem w części pierwszej). Nie gram sygnałów. Ćwiczenia, wprawki, rozciągam dźwieki, bawię się melodiami. Wymyślam sobie ćwiczenia i staram się grać je precyzyjnie i np. szybko/wolno ale w przemyślanym układzie. Legato, staccato w przewrotnych, układzikach. Tak bym czuł po dwóch tygodniach pełną swobodę w poruszaniu się na 7 dźwiękach (par force) w różnych technikach i prędkościach. Jeśli jest ta swoboda to sygnały są łatwizną. Wtedy wystarczy łyk "ducha" przed wyskokiem na scenę by śliny po sygnale obowiązkowym nie zabrakło i w gardle Cię nie ścisnęło, a język nie będzie jeszcze za miękki na ósemkę, dwie szesnastki i ósemkę staccato :twisted: ..
Ale tak jak napisałem - jak będziesz w towarzystwie to wynik sceniczny nie bedzie tak cenny jak bezcenna będzie zabawa z Przyjaciółmi. :cool:

marusia 

Pomogła: 2 razy
Wysłany: Nie Mar 11, 2012 2:00 am   

Witajcie,

barczysty, najważniejsze to przełamać się. Chcesz startować w konkursach i to jest połowa sukcesu. Są jeszcze tacy sygnaliści, którzy występują jedynie w swoich zespołach, unikając występów indywidualnych. Sama kiedyś miałam opory przed występami solo i dobrzy ludzie pomogli mi w zmianie tej decyzji :wink: Nic nie daje lepszej satysfakcji niż pełny udział w konkursie, niezależnie od poziomu wykonania czy wyniku. Popieram tutaj teorię Jasia, że odpowiednia pora na "relaks" to ta po zejściu ze sceny, a nie przed nim.
Jak już Koledzy napisali, teraz tylko wystarczy się odpowiednio przygotować - pod względem wykonania sygnałów, ale przede wszystkim musisz nastawić się pozytywnie. Nie należy się bać, bo nie ma czego - wokół sami życzliwi słuchacze :smile:
Nie obawiaj się tremy, ona raczej nie zniknie wraz z następnymi występami, należy się z nią oswoić i zaprzyjaźnić. Gorąco polecam ten ARTYKUŁ NT. TREMY autorstwa Agnieszki Rybickiej.

Niezmiernie miło mi czytać, że na swój pierwszy konkurs wybrałeś "O Róg Zbramira" w Niepołomicach. Mam nadzieję, że będziesz dobrze wspominał atmosferę konkursu i emocje związane ze swoim pierwszym występem.
Życzę powodzenia i do zobaczenia w Niepołomicach!

barczysty 

Wysłany: Śro Mar 14, 2012 10:59 am   

Myślę, że z tremą jakoś sobię poradze. Nie jadę na konkurs po zwycięstwo więc nie ma napinki. Zdarzały mi sie już publiczne występy (nie muzyczne) i jakoś sobie radziłem. Zobaczymy.

Dzięki za rady i pomoc

migur 

Wysłany: Wto Kwi 17, 2012 10:50 pm   

barczysty, i jak? Byłeś? Grałeś?

barczysty 

Wysłany: Wto Kwi 24, 2012 10:33 am   

Sprawy zawodowe zatrzymały mnie w domu.

Narazie chałturzę na róznych lokalnych imprezach. Ale nadal marzą mi się konkursy.

Dzięki za pamięć. :mrgreen:

Odpowiedz do tematu