muzyka.mysliwska.pl Polski Związek Łowiecki
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiany w nowym regulaminie konkursu ogólnopolskiego
Autor Wiadomość
Rotix 
ZTM Venator

Wiek: 30
Dołączył: 20 Sie 2013
Posty: 2
Skąd: Krosno Odrzańskie
Wysłany: Pon Lut 17, 2014 6:46 pm   Zmiany w nowym regulaminie konkursu ogólnopolskiego

Witam,

Wraz z ogłoszeniem XIX O.F.M.M. "Człuchów" 2014 pojawił się nowy regulamin, który będzie obowiązywał na tymże konkursie. Polecam jego lekturę tym bardziej, że wszystkie nowo wprowadzone zmiany zostały wytłuszczone i łatwe do wychwycenia.

W zasadzie nie mam zastrzeżeń, ale jedna kwestia mnie niepokoi, tutaj zacytuję:

"Regulamin Ogólnopolskich i Regionalnych Konkursów Muzyki Myśliwskiej
Pkt. 3 Opis klas konkursowych

* Klasa MB - dozwolone są tylko rogi Pless in B (bezwentylowe) i rogi Par force in B (bezwentylowe)..."


Czy to oznacza, że:
a) podczas wystąpienia zespołu w kasie MB, wszyscy sygnaliści muszą wykonywać utwory na rogach bezwentylowych, czy
b) podczas wystąpienia zespołu w kasie MB, wszyscy sygnaliści mogą wykonywać utwory na rogach wentylowych, ale nie mogą używać "mechanizmu wentylowego" i efekcie grać w naturalnym stroju B?

Sprawa jest z pozoru bardzo błaha, ale dmucham na zimne i nie chcę aby komuś z tego tytułu spadła czapka (albo kapelusz :wink: ) z głowy w reakcji na decyzję jury, o potrąceniu punktów za nieregulaminowe instrumenty.

Bardzo szanuję zespoły, które chcą się rozwijać i przeznaczają spore środki na zakup rogów innych niż nieśmiertelny Par Force i Pless in B. Każdy wie jak świetnym przeżyciem jest oprawa Mszy Hubertowskiej na rogach wentylowych. Myślę, że nie powinno się narzucać ograniczeń co do typu instrumentu, ale jedynie co do stroju w jakim gramy. Jestem dobrej myśli i uważam, że jury zinterpretuje ten zapis ze sporą dozą rozsądku.

Zapraszam do dyskusji na ten temat, bo z chęcią poznam wasze poglądy w tej sprawie

Pozdrawiam gorąco
Darz Bór!

Bartek Rot
_________________
www.up.poznan.pl/venator
 
     
migur 


Dołączył: 01 Paź 2006
Posty: 291
Wysłany: Pią Lut 21, 2014 10:11 pm   

W tym samym punkcie, w podpunkcie dotyczącym klasy MSH jest zapis:

"(...)W poszczególnych kategoriach i klasach używa się rogów Pless, Par force, a także rogów wentylowych, które można wykorzystywać tylko w klasie konkursowej MSH.(...)"

Myślę, że zapis jest jasny i czytając wprost, należy przyjąć, że na scenie w klasach innych niż MSH nie powinny się znaleźć instrumenty wentylowe, nawet kiedy wentyli się nie używa...

Według mnie ten zapis regulaminu wywoła burzę...
Nasuwa się też pytanie, czy rogi Parforce B/Es mają być traktowane jako instrumenty wentylowe, czy bezwentylowe... Przecież strój się zmienia najczęściej przy pomocy wentyli...
_________________
www.muzyka.mysliwska.pl
 
 
     
Jasiu

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 19 Wrz 2006
Posty: 71
Skąd: Spychowo (aktualnie:)
Wysłany: Nie Lut 23, 2014 7:07 pm   

obawiam się Migur, że nie wywoła to burzy...ludziom chyba powoli się nie chce szarpać, dzięki Bogu nie mam wentylówek, ale hipotetycznie pół roku temu idę do Szefa: kupmy wentyle będziemy mogli grać inne fajne numery, Szef dał kilkanaście tysi, a dziś pójdę i powiem że chcę jeszcze kilka na nowe instrumenty???? po raz kolejny nikt nie liczy się z sygnalistami i nie patrzy szerzej...tak trudno poprosić o konsultacje chociaż kilku kierowników lub jurorów??? rok temu była burza o czapki - teraz czytam w periodykach leśnych że PRAWDOPODOBNIE DO MUNDURU GALOWEGO LEŚNICY BĘDĄ NOSIĆ KAPELUSZE :razz: w tym roku wentyle?!? ciekawe co na to Natalia? za rok parfy z zaworami? za dwa lata akceptowane będą tylko ustniki w kolorze srebrnym? a może tylko jeden uznany jedynie słuszny model?!? zapraszam do Czech, popatrzmy jak Pepiki potrafią się bawić muzyką - tam dzieciaki grają na różowych ustnikach...
 
     
TAXUS 

Pomógł: 8 razy
Wiek: 33
Dołączył: 27 Maj 2009
Posty: 142
Skąd: Ząbkowice Śląskie
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 8:34 am   

Nie grałem nigdy na wentylu i w zasadzie nie ma to dla mnie znaczenia na jakim typie rogu ktoś gra - czy wentylowanym, czy B/ES - jeśli nie daje to mu żadnego "hendicapu" to mi to nie wadzi. Grunt by konkurencja była uczciwa, zdrowa. Choć pewnie twórca tego regulaminu pomyślał, że lepiej by przy sygnałach było bardziej "tradycyjnie" bez powiewów "nowoczesności" wentylowej
_________________
TAXUS BACCATA
 
     
MAREK KOCHAN 
MARKOPOL

Wiek: 56
Dołączył: 01 Mar 2013
Posty: 65
Skąd: BYCZYNA
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 3:20 pm   Re....

Witam Wszystkich serdecznie !Poczytałem posty i muszę stwierdzić ,że jeśli trzymać się regulaminu sztywno to chyba strzeliliśmy sobie w "stopę" . Jasiu i Taxus mają jak najbardziej rację myślę ,że zapominamy o tym co najważniejsze czyli o sygnalistach i zabawie jaka ma towarzyszyć grze i konkursom . Tymczasem rozdrabniamy się jak urzędnicy Unii nad detalami które nie powinny być aż tak istotne. Bo czy to jest ważne jakiego jemy banana czy bardziej krzywego czy mniej?? Nie, ważne żeby był smaczny i zdrowy poza tym już nic nie jest ważne noooo... może żeby był w miarę tani. To samo z naszym regulaminem jeśli ktoś chce grać na plesie wentylowym czy par forsie w stroju es płaci za taki instrument kupę pieniędzy to niby co ma pożyczać instrument "zgodny z regulaminem" albo co gorsza kupić taki???? Oj myślę ,że chyba nie o to chodzi i nie takie są intencje Zarządu. Myślę ,że skoro nasza muzyka jest prosta to i zasady powinny być proste i to co nadmieniacie, najważniejsza to atmosfera, uczciwa i zdrowa konkurencja oraz wspaniała zabawa w naszym radosnym miłym gronie sygnalistów. Kochani bądżmy dobrej myśli i cieszmy się na spotkania konkursowe .Pozdrawiam i do zobaczenia ! Marek K
_________________
MAREK K
 
     
migur 


Dołączył: 01 Paź 2006
Posty: 291
Wysłany: Pon Lut 24, 2014 8:08 pm   

Tak na marginesie dodam, że granie na rogu pless wentylowym sygnałów i muzyki myśliwskiej w skali naturalnej (bez użycia wentyli) wymaga od sygnalisty większych umiejętności, ponieważ niektóre dźwięki po prostu "nie siedzą" i trzeba je dostrajać ustami. Miałem doświadczenie z instrumentami marki Kuehnl & Hoyer i wg mojej wiedzy większość rogów wentylowych używanych przez sygnalistów w Polsce jest właśnie tej firmy.
_________________
www.muzyka.mysliwska.pl
 
 
     
Blazej Chmielewski 


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 157
Skąd: Szczecinek
Wysłany: Czw Lut 27, 2014 10:50 am   

Popieram myśl Taxusa - rogi bezwentylowe w MB to linia tradycyjno/historyczna.
Uważam, że w regulaminie konkursu muzycznego na pierwszym miejscu są jednak argumenty muzyczne i estetyczne ( u Nas: zgodność z zapisem, technika zadęcia, brzmienie dźwięków, wrażenie muzyczne). Zatem jeśli nałożymy na to zdanie Migura, że wentyle utrudniają lepsze osiąganie idealnych tonów i elementów oceny wymienionych powyżej, to sygnalista sam (grając w klasie MB lub konkursie sygnałów myśliwskich, kat. solo, zespół) powinien omijać instrumenty wentylowe na scenie konkursowej. W końcu taki róg stawia go w trudniejszej technicznie pozycji. Zatem zastosowanie jeszcze na sztywno zakazu w regulaminie konkursu muzycznego jest w mojej ocenie wygórowane.
Z kolei jeśli są zespoły, które stawiają na bardziej zaawansowane artystycznie i muzycznie formy, mają pole do popisu właśnie w kolejno dodawanych klasach MSH, MD, MEs. Mogą w nich pokazać swój kunszt, oryginalne instrumentarium, wolność improwizacyjną. I nadal są w klasyfikacji Grand Prix Muzy Wojskiego.
Może za bardzo przyzwyczailiśmy się, że te same zespoły grają we wszystkich możliwych klasach jakie są w konkursie?
Nie zmienia to faktu, że nie powinniśmy zawężać aktywności muzycznej sygnalistek i sygnalistów.
_________________

 
 
     
Blazej Chmielewski 


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 157
Skąd: Szczecinek
Wysłany: Czw Lut 27, 2014 11:04 am   

Dołożę jeszcze zapis z pkt 3 regulaminu konkursu MM:

Myśliwski instrument muzyczny w rozumieniu niniejszego regulaminu to róg myśliwski należący do aerofonów ustnikowych. Zbudowany jest z długiej, wąskiej, stożkowatej, zwiniętej w okrąg metalowej rury, która u wylotu gwałtownie rozszerza się tworząc czarę głosową (roztrąb). Nie posiada wentyli. Występuje w różnych strojach. Dziś używane są najczęściej w stroju B, Es i D. Służy do wykonywania sygnałów, fanfar i artystycznej muzyki myśliwskiej. W poszczególnych kategoriach i klasach używa się rogów Pless, Par force, a także rogów wentylowych, które można wykorzystywać tylko w klasie konkursowej MSH.
Zatem w powyższej definicji myśliwski instrument muzyczny - róg myśliwski - nie posiada wentyli, za to może być w stroju B, Es i D.

Może znawcy instrumentów winni się wypowiedzieć, czy ta definicja jest poprawna? Bo jednak ja znam takie pojęcie jak "róg wentylowy" - w tym samym regulaminie nawet go użyto (co pozwoliłem sobie zaznaczyć).. :oops:
To jak to jest..?[/b]
_________________

 
 
     
Blazej Chmielewski 


Pomógł: 5 razy
Wiek: 35
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 157
Skąd: Szczecinek
Wysłany: Pon Mar 03, 2014 10:24 am   

Badając literaturę dochodzę do wniosku, że mamy do czynienia z rogami myśliwskimi naturalnymi (bezwentylowymi) i rogami myśliwskimi koncertowymi (z mechanizmem wentylowym).
Jedno i drugie jest rogiem myśliwskim. Zatem można na nich grać sygnały i muzykę myśliwską. Powiedziałbym nawet, że róg myśliwski koncertowy przeznaczony jest na sceny konkursowe, koncertowe, kameralne. Róg naturalny ma swój pierwotny i praktyczny charakter instrumentu sygnałowego w warunkach terenowych.
Częściowe wyeliminowanie (klasa MB) "na sztywno" rogów myśliwskich koncertowych ze scen festiwali, przeglądów i konkursów organizowanych w oparciu o Regulamin KSM PZŁ jest niepotrzebne.
_________________

 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 9