muzyka.mysliwska.pl Polski Związek Łowiecki
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Błędy w nutach dla sędziów
Autor Wiadomość
Andrzej 

Wysłany: Pon Maj 25, 2015 11:59 pm   Błędy w nutach dla sędziów

Na tegorocznym Walnym jednym z wątków był problem rozbieżności między oficjalnym zapisem nutowym, a zapisem na kartach ocen dla sędziów.
Proponuję w tym miejscu podawać konkretne przykłady wymagające poprawek w programie komputerowym.
Zacznę ja - tegoroczny Róg Wojskiego został rozegrany na nutach innych niż oficjalny zapis zatwierdzony przez PZŁ. Konkretnie sygnał w kategorii solowej "Niedźwiedź na rozkładzie" - wersja dla sędziów nie zawiera zmiany tempa przed halali. W oficjalnym zapisie tempo zmienia się ze 108 na 76. Spora różnica i jeśli jest respektowana przez sędziów, to wyniki mistrzostw mogą być podważane.

artcan 
artcan

Wysłany: Nie Lip 12, 2015 12:39 pm   

Kolego Andrzeju.
Akurat moja skromna osoba miała zaszczyt tworzyć nuty sygnałów: zarówno oficjalnego zapisu zatwierdzonego przez PZŁ, jak i nut do programu komputerowego obsługi konkursów. Kiedy powstawał ten program, nuty dla solistów zostały zeskanowane z mojego wydruku próbnego i dlatego powstał ten jedyny błąd:
Andrzej napisał/a:
Konkretnie sygnał w kategorii solowej "Niedźwiedź na rozkładzie" - wersja dla sędziów nie zawiera zmiany tempa przed halali. W oficjalnym zapisie tempo zmienia się ze 108 na 76.

W 2009 roku zająłem się przygotowaniem nut dla zespołów do programu komputerowego i te zostały zastosowane od razu, ponieważ była nagła potrzeba, aby nie dodrukowywać z oficjalnego wydania (zielonej książki). W drugiej kolejności zrobiłem poprawki zarówno nut solowych (jak i np. dodatkowo klasa A zespołowa -> same plesy bez parforsów) i to nie zostało uwzględnione, ponieważ były robione inne, ważniejsze poprawki w tym programie.

Nadmienię, że sędziowie o tym błędzie wiedzą i traktują jakby te oznaczenie zmiany tempa były w konkursowym zapisie nutowym.

Dla występującego najważniejsze jest zgodność z regulaminem, a
mówi o tym punkt 1/5 Regulaminu Ogólnopolskich i Regionalnych Konkursów Sygnalistów Myśliwskich:
Cytat:
Podczas występu należy grać sygnały myśliwskie zgodnie z obowiązującym zapisem nutowym zatwierdzonym i ogłoszonym w Polskim Związku Łowieckim (wg zbioru „Sygnały myśliwskie” wydanego przez „Łowiec Polski” w 2001 roku, praca zbiorowa pod red. Macieja Strawy – zaakceptowana przez Komisję Muzyczną Klubu Sygnalistów Myśliwskich PZŁ i zatwierdzona uchwałą nr 14 Naczelnej Rady Łowieckiej z dnia 10.04.2001 r.)

Pozdrawiam Artur Kanawka.

Andrzej 

Wysłany: Sob Lip 25, 2015 9:31 am   

Kolego Arturze,
Przykro mi, ale to nie jedyny błąd. Kolejnym, o którym słyszałem pisząc post, jest umieszczenie w sygnale "Król polowania" znaku "rit" 3 nuty za wcześnie. Dzisiaj mam stosowne karty ocen w ręku i mogę o tym ze 100% pewnością pisać. Niewykluczone,że jeszcze gdzieś jakiś chochlik coś pokręcił. Sam dostatecznie dużo nut przepisuję żeby wiedzieć jaki łatwo jest się pomylić (szczególnie w dalszych głosach) i jak trudno bywa taki błąd znaleźć. Zdarzało się po kilku latach grania na nutach zauważyć że gdzieś tam w 2 parforsie jest E, a powinno być C.
Intencją moją, pisząc 1 post było ułatwienie korekty błędów które wystąpiły.
Dziwi mnie trochę problem z wyeliminowaniem błędów w klasie solowej. O ile wiem zestawy nut są zapisane w oddzielnych plikach i prosta podmiana pliku (lub jego edycja w programie graficznym i poprawienie) powinna sprawę załatwić. Załączam poprawione pliki z zestawami z niedźwiedziem i królem. Mnie poprawienie zajęło 5 minut.
Osobnym tematem jest jakość wydruków, która jest pochodną jakości zapisu pliku. Kiedyś walczyliśmy o każdy kB, aby pliki były lekkie i program działał w miarę szybko. Dziś takiej potrzeby nie ma (wielokrotnie szybsze komputery i pojemniejsze dyski), więc nic nie powinno stać na przeszkodzie żeby karty ocen były drukowane w przyzwoitej jakości. To już trochę większa robota, bo może z .bmp trzeba przejść na .pdf, no i wszystko przepisać od nowa - a więc nowe możliwości błędów :grin:
Do rozważenia czy potrzebny jest w wydrukach kolor. I tak w wielu przypadkach druk jest na laserze cz-b, a przetransferowane kolory wyglądają bladziutko.
Pozdrawiam serdecznie,

artcan 
artcan

Wysłany: Śro Sie 12, 2015 11:39 am   

Witam Kolego Andrzeju,
Zgadzam się. W solowym zapisie "Króla polowania" jest ten błąd. Przypomnę jeszcze raz, że nuty dla solistów (czyli te kolorowe, w których kolor jest zupełnie niepotrzebny) zostały zeskanowane, a właściwie zrzucone z próbek metodą Print Screen.
Cytat:
Dziwi mnie trochę problem z wyeliminowaniem błędów w klasie solowej. O ile wiem zestawy nut są zapisane w oddzielnych plikach i prosta podmiana pliku (lub jego edycja w programie graficznym i poprawienie) powinna sprawę załatwić.

No nie do końca załatwia sprawę. Chciałbym, żeby nutki były takie wyraźne jak zespołowe, a do tego trzeba wejść w bebechy programu i zmienić format.
Cytat:
bo może z .bmp trzeba przejść na .pdf

Też marzyłem o pdf ale program PowerBuilder nie przyjmował takiego formatu. Optymalnym rozwiązaniem wydał mi się .gif i dlatego nutki zespołowe są w gifach.
Cytat:
no i wszystko przepisać od nowa - a więc nowe możliwości błędów

Nie trzeba przepisywać wszystkiego od nowa. bo mam to w komputerze. Zrobienie pdfów nie powinno stanowić żadnego problemu.
Problemem w przyszłości może okazać się fakt, że nasz programik do obsługi konkursów nie działa poprawnie z architekturą 64-bitową i być może trzeba stworzyć coś innego.

Pozdrawiam A.K
P.S.
Wiadomość z ostatniej chwili: Na konkursie w Radzyminie 2015 programik sprawował się bardzo dobrze na win10 (64bit)
P.S.2
Nie mogłem pobrać załączników kol. Andrzeja

Andrzej 

Wysłany: Śro Sie 12, 2015 6:03 pm   

Forum może blokować. Wysłałem załączniki na priv (poczta .onet.pl)

Odpowiedz do tematu